Чому у сучасній Україні залишилось місце для середньовічних катувань? Соціологічні опитування, проведені правозахисними організаціями, свідчать про сотні тисяч фактів катувань і нелюдського поводження на рік – лише з боку представників поліції. Та лише незначна кількість з цих злочинів доходять до суду, а вироки у справах – одиничні.
Окрім окупованих територій, де процвітають незаконні викрадення та катування, найгіршою є ситуація з тортурами в СІЗО та в’язницях. А є ще насильство у дитячих притулках, геріатричних пансіонах та закритих психоневрологічних закладах. Приміром, почати розслідування фактів знущань та жорстокого поводження з вихованцями дитячого притулку “Світанок” в Одесі вдалося лише завдяки колосальним зусиллям небайдужих волонтерів та правозахисників на чолі із Zoya Melnik.
“Аби виправити ситуацію, треба вдосконалювати державні програми, як на сьогодні недостатньо працюють”, – вважає директор Правозахисної Групи “СІЧ” Dmytro Reva.
Щодо психологічних катувань, то на думку психотерапевтки, директорки Громадська організація “Форпост” Олени Подолян, їх складно довести та притягнути винних до відповідальност не лише в Україні, а й в усьому світі.