Йшов другий рік карантинних обмежень, а питання порушення прав людей в місцях несвободи такі ж гострі, як і в перший день. І конференція на тему «Превенція тортур і захист прав людей в місцях несвободи в умовах карантинних обмежень: практика державних і недержавних організацій», яка відбулась учора, це зайвий раз довела.
Дмитро Рева, директор Громадської організації “Правозахисна Група “СІЧ”” розповів про низку настанов від провідних європейських установ щодо запобігання поширення коронавірусної інфекції в місцях несвободи та систему рекомендацій від наших датських партнерів, інституту протидії катуванням DIGNITY. Чи дослухалась до того Україна – ми почули від людей, які працюють “у полі” – відвідують та приймають скарги від людей, що перебувають в місцях несвободи. І висновки були, м’яко кажучи, невтішні.
Регіональна представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Дніпропетровській області Тетяна Кокшарова та експертка ГО “ПГ “СІЧ”” Давидова Марина поділились інформацією, отриманою в процесі моніторингових візитів та прийому звернень від громадян, які перебувають в місцях несвободи. Говорили про переповненість камер та неможливість дотримання соціальної дистанції, неналежне медичне обслуговування та відсутність засобів індивідуального захисту. Також на небезпеку утримуваних наражає нехтування адміністрацією закладів запобіжними мірами, такими як носіння масок та санітарна обробка приміщень. Але найбільше люди потерпали від обмеження контактів із зовнішнім світом, адже вирішення проблем комунікації за відсутності можливості проведення тривалих побачень наразі залежить від доброї волі керівника установи. “Найбільше потерпають сім’ї з дітьми. До нас звернувся чоловік, який має бажання брати участь у вихованні своєї неповнолітньої донечки, але через обмежувальні заходи вже більше року позбавлений такої можливості. Завдяки втручанням нашої юристки Юлії Полєхіної, йому було дозволено використовувати відеокамеру у планшеті та здійснювати відеодзвінки родині”. Тетяна Кокшарова наголосила, що у певних ситуаціях обмеження хоч і є травматичними, але доцільність їхню можна виправдати. Наприклад, якщо йдеться про людей, які перебувають у геріатричних установах, мають ослаблене здоров’я та поважний вік.
Про можливі наслідки неналежного поводження з засудженими в місцях несвободи з тривогою говорить очільниця ГО “Форпост” психотерапевтка Олена Подолян. На її думку, без якісних досліджень та механізму превенції держава в результаті матиме серйозні проблеми, обсяги яких наразі складно проаналізувати.
Про шляхи мінімізації шкоди та роботу з засудженими в період карантину говорили спеціалісти БВПД Сергій Лисак і Ірина Мазана, а також адвокатка СІЧі Марина Кіптіла. Вона працює безпосередньо з засудженими, які потерпають від катувань та нелюдського поводження, зокрема в Бердянській виправній колонії №77.
У дискусії щодо засуджених загалом та утриманців БВК №77 зокрема, взяла участь Тетяна Котик, заступниця начальника Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань. Вона та Алла Сухіна, начальник відділу організаційного забезпечення діяльності місць тимчасового тримання ГУ Національної поліції України в Дніпропетровській області доповіли про заходи, які вживаються установами щодо безпеки та мінімізації впливу карантинних обмежень на затриманих та засуджених. До того ж пані Алла наголосила, що Дніпропетровська область є пілотною у впровадження проєкту Custody Records, покликаного унеможливити порушення прав людини та застосування тортур на моменті доставлення особи до відділку поліції там поміщення в ізолятор тимчасового тримання.
Почуте від неї особливо вразило Дмитра Лукомського, громадянина Білорусі та віднедавна члена громадської організації «Форпост». Порівнюючи систему охорони прав людини на батьківщині та у нас, він на прикладах запевнив українців, що могло бути в рази гірше.
Але рівнятися на гірше – це не наш метод, тож продовжуємо співпрацю з державними організаціями та в найближчий час збираємося на екскурсію до розрекламованого пані Аллою ізолятору. Ми впевнені, буде цікаво.
Відеозапис конференції тут.
DIGNITY – Danish Institute Against Torture
#Dignity #Правалюдини #протидіятортурам #правозахист #протидіякатуванням #тортури
Безкоштовна правова та психологічна допомога надається у рамках проєкту: «Боротьба з жорстоким, нелюдським, або принижуючим гідність поводженням чи покаранням і тортурами в Україні, комплексний та міжгалузевий підхід» за підтримки Євросоюзу.