До нашої правозахисної групи звернувся вимушений переселенець з Луганщини Олександр Трибунський, який разом з матір’ю два роки тому переїхав до Дніпра. Навесні минулого року на окупованій території помер його батько. Свідоцтво про смерть було видане з печаткою ЛНР. Як відомо, такі свідоцтва в Україні не мають жодної юридичної сили і органи державної влади їх не визнають. У переселенців виникають проблеми з оформленням пенсій, спадщини та субсидій. Олександрові теж відмовили в отриманні свідоцтва українського зразка і він звернувся до правозахисників Громадської приймальні УГСПЛ у Дніпрі.
Коментар юриста Правозахисної групи «СІЧ, Володимира Плетенко:
«З 2014 року сотні людей звернулися до судів з цією проблемою. Органи реєстрації не визнають свідоцтв самопроголошених республік.Уже кілька років діє спрощена процедура отримання свідоцтва про народження або смерть українського зразка через суд. Заява про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України може бути подана батьками, родичами, або їхніми представниками до будь-якого суду за межами окупованої території незалежно від місця проживання заявника. Тож ми подали до суду у Дніпрі та виграли його».
Менше, аніж за місяць Олександр Трибунський отримав свідоцтво про смерть батька українського зразка, і тепер він та його матір зможуть отримувати пенсію по втраті годувальника.
Утім, ще 18 січня держава спростила процедуру отримання документів про народження та смерть українського зразка Законом про деокупацію Донбасу. Спрощення полягає у тому, що більше не треба звертатися до суду, однак на практиці ця норма закону не працює. Переселенцям так само відмовляють, як і раніше.
Коментар аналітика Правозахисної групи «СІЧ, Віктора Філатова:
«Новий Закон про деокупацію Донбасу дійсно передбачає позасудовий порядок встановлення факту народження та смерті на підставі документів самопроголошених республік, однак на сьогодні немає жодного акта, який регламентував би цей порядок, а у базових законах та кодексах прописані існуючі раніше судові механізми. Очевидно, органи юстиції не мають чітких вказівок, а прийняття підзаконних документів (нормативних актів, положень та інструкції) затягується».
І тут, на нашу думку, держава має ретельно прописати механізм надання довідок, щоб захистити себе від зловживань, коли з довідками ДНР/ЛНР громадяни можуть намагатися отримати пенсію по втраті годувальника, який насправді живий, а перевірити це на окупованих територіях неможливо. Тож судова процедура поки лишається свого роду “фільтром” від обману».
#Права людини #переселенці # NRC #Дніпро #СІЧ