Чи отримають житло переселенці: обіцянки та реальні перспективи” – сьогодні ми говорили про це на прес-конференції у Mediaprostir
По-перше. В Україні на п’ятому році війни нема реєстру внутрішньо переміщених осіб, які потребують житла. Відтак, нема навіть розуміння масштабів цієї проблеми.
По-друге. У держави відсутня стратегія реінтеграції переселенців, зокрема, у вирішенні житлових питань. Щоправда, у вересні Президент підписав Закон щодо забезпечення ВПО соціальним житлом. Тепер усі вимушені переселенці, які не мають власного житла на підконтрольній території або, житло яких зруйновано внаслідок бойових дій, мають право стати на квартирний облік.
“Але чекати можна десятиліттями, – коментує правозахисниця Наталья Кожина. – Соціального житла у країні фактично нема, тоді як черги на нього – космічні. Дніпро, мегаполіс, за рік виділяє лише 30 квартир з соціального житлового фонду, а черга – сотні і сотні”.
«Ніхто не думав, що ми залишимося ні з чим, – каже переселенець Копил Ярослав (Ярослав Копил), який ще в 2014-му став на захист країни. 80-90% його роти складали переселенці. – Знаєте, як ми виїжджали? Як правило, з маленьким наплічником. Ніхто не думав, що все доведеться починати з нуля. Є ти, є твій наплічник – і все…».
Ще у квітні 2018 року Кабмін прийняв Постанову, яка дозволяє переселенцям, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність отримати грошову компенсацію на придбання житла. Для цього з держбюджету виділяється субвенція. Ми запросили на прес-конференцію міське управління соцзахисту, аби вони роз’яснили, яким чином є ця та інші норма діє на практиці. Однак в останню мить телефони перестали відповідати і ніхто не прийшов…
Замість постскриптуму. На сьогодні на Дніпропетровщині проживає 74 тисячі переселенців і їхня кількість зростає. Ми розуміємо, що питань насправді більше, ніж відповідей, однак готові допомагати цим людям і надалі захищати їхні права.
Відео за посиланням: https://www.facebook.com/mediaprostir.info/posts/583402072082289?__tn__=-R