Від сьогодні по всій Україні вступають додаткові обмеження в рамках карантину. Вони закріплені у 211 Постанові Кабміну. Зокрема, заборонено перебувати в громадських місцях без респіратора або захисної маски. Так само забороняється з’являтися в громадських місцях дітям до 14 років без супроводу дорослих; до 24 квітня також не можна відвідувати парки, сквери, зелені зони, прибережні та лісосмуги, спортивні та дитячі майданчики
Однак виникає питання: що вважати громадським місцем? В українському законодавстві ця категорія майже не деталізована. Окрім одного законодавчого акту. Так, у ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів» зазначено, що «громадське місце – це частина будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи та стадіони».
Тож, розберемо по пунктах.
Перше, громадське місце – це закрита територія (будівля, споруда, її частина), яку відвідують громадяни для задоволення своїх культурних, побутових, освітніх та інших потреб. Тобто, вулиця – не є громадським місцем. Проспекти, площі, вулиці, перехрестя та інші людні місця, які знаходяться на відкритому просторі теж не є громадськими місцями. Підтвердженням цього є те, що Кабмін окремо прописав заборону відвідувати зелені зони без захисних масок.
Друге: окремо заборонено пересуватися на вулицях без документів. Це вказує лише що потрібно мати при собі документ, але не обов’язково носити маску. Це випливає з нормативно-правових актів. Тому поліція та суд не мають підстав для притягнення до адміністративної відповідальності. І навіть, якщо поліція складає протокол, то у суді можна буде послатися на вищезазначене визначення категорії «громадського місця». Суддя повинен буде прийняти це до уваги, адже Кабмін не прописав визначення цього поняття для цілей карантину.
Третє. Але є одна особливість. Орган місцевого самоврядування може своїм рішенням відносити певні місця до громадських. Наприклад, за рішенням місьради Києва до громадських місць відносяться також зупинки громадського транспорту та 50-метрова зона навколо них; церкви та 50-метрова зона навколо них; заклади торгівлі закритого і відкритого типів, зокрема торгові ряди та ринки; кінотеатри та прилегла до них територія тощо.
Людина може не знати про це і отримати штраф. Але якщо нема рішення органу місцевого самоврядування – не може бути й адміністративного штрафу.
У той же час на Урядовому порталі наполегливо рекомендують перебувати на вулиці в масці, оскільки у будь-який момент “ви можете опинитись на території, яка підпадає під визначення «громадське місце».
Віктор Філатов, аналітик ГО “Правозахисна група “СІЧ”