Правозахисники, які працюють з людьми, чиє житло постраждало внаслідок війни на Донбасі, наголошують, що нинішній механізм відшкодування потребує змін.
Адже він дозволяє військово-цивільним адміністраціям та комісіям з обстеження маніпулювати з висновками та доступом на об’єкти. Через це люди, які дійсно потребують допомоги держави, можуть її не отримати. Та й розмір виплат, який часто не досягає 300 тисяч не здатен у повній мірі відшкодувати збитки.
Перший недолік діючого порядку відшкодування за знищене чи пошкоджене війною житло — комісії, які мають обстежити квартири чи будинки, просто не виїжджають на місця, де знаходяться об’єкти.
Юристка ГО “Правозахисна Група “СІЧ” Ксенія Онищенко говорить, що тут може мати місце зловживання з боку ВЦА (органи місцевого самоврядування).
– У порядку чітко зазначено, що дозвіл Командування Об’єднаних Сил, на якому вони спекулюють, необхідний тільки тоді, коли є обмеження у пересуванні на даній території. Ми зробили запит до Комадування по Мар’їнці, чи є такі обмеження. Вони нам надали письмову відповідь, що на даний час обмежень немає. Значить запитувати дозвіл Командування, щоб скласти акт, не є обов’язковим. А військово-цивільна адміністрація зазначає, що вони зобов’язані кожного разу звертатися до Командування, — пояснює @Ксенія Онищенко.
Більш детально за посиланням на сайті Бюро судової інформації ІА “Центр журналістських розслідувань”: