Сьогодні Верховна Рада розглядатиме постанову про скасування карантину вихідного дня, який було введено для зменшення ризику інфікування українців.
Міністр Кабміну Олег Немчінов зазначив, що «аналітика РНБО щодо карантину вихідного дня показала зниження активності громадян у суботу на 18%, а в неділю на 2%. Це перший результат, який є. Це хороший крок в напрямку того, щоб розірвати ланцюжок захворюваності» – заявив він. Проте, ситуація неоднозначна і місцева влада в деяких містах відкрито виступила проти запровадження карантину вихідного дня. Зокрема, збунтувалося Дніпро, Львів, Черкаси, Тернопіль та інші міста країни, а в Харкові, Запоріжжі,Черкасах та Кременчузі люди вийшли на акції протесту.
Нагадаємо, що 11 листопада 2020 року Кабінет Міністрів посилив карантинні заходи на усій території України. У тому числі, запровадив карантин вихідного дня, який триватиме з 14 до 30 листопада. Обмеження забороняють роботу закладів харчування, торговельно-розважальних центрів, непродовольчих ринків та усієї сфери послуг. Таке рішення, на думку Уряду, має знизити кількість інфікованих і стабілізувати ситуацію у медичних закладах.
Однак, бізнес сприйняв це рішення вкрай негативно, розпочавши акції протесту, зокрема, перекриття автомобільних доріг. Позиція місцевої влади неоднозначна: в багатьох регіонах влада відкрито виступила проти карантину вихідного дня. Які наслідки може мати така поведінка, і чи є вона правомірною? На ці питання відповідає аналітик Правозахисної Групи «СІЧ», Віктор Філатов:
- Чи правомірне ігнорування місцевою владою запровадженого кабінетом міністрів України карантину вихідного дня?
Відповідно до статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII акти Уряду є обов’язковими до виконання. Це означає, що вони мають розпорядчий характер і повинні виконуватися усіма суб’єктами, у тому числі, органами місцевого самоврядування. Єдина підстава для ігнорування таких актів – оскарження відповідного розпорядження у суді. На даний час такого оскарження не відбулося. Тому, ігнорування урядового рішення про карантин вихідного дня окремими представниками місцевої влади є неправомірним.
Тим більше, що у статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР вказано, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Тобто, місцева влада повинна не тільки керуватися актами Уряду, а й забезпечувати їхню реалізацію на ввіреній їм території.
- Як уряд може вплинути на місцеву владу, яка ігнорує карантин вихідного дня?
Чинним законодавством передбачена відповідальність органів місцевого самоврядування та окремих посадових осіб за невиконання рішень Кабміну та інших органів центральної виконавчої влади. Така відповідальність реалізується у кількох формах. Перша – це відповідальність перед територіальною громадою. Мова про дострокове припинення повноважень за порушення прав і свобод громадян, а також невиконання обов’язків. Тут ініціатором можуть бути представники громади, які вважають, що карантин вихідного дня є необхідним обмеженням. Друге – це відповідальність перед державою, у тому числі – за невиконання рішень Уряду. Ця форма відповідальності реалізується на основі принципу підпорядкованості. Тут можливі судові позови з боку Кабінету Міністрів України на дії або бездіяльність місцевої влади. Як правило, мова про адміністративне судочинство. Суд може зобов’язати місцеву владу виконати рішення вищого органу виконавчої влади.
3.Які політичні передумови ігнорування місцевою владою карантину вихідного дня?
Основна причина ігнорування місцевою владою карантину вихідного дня – це бажання догодити місцевому бізнесу напередодні виборів або убезпечити власний бізнес від фінансових втрат. Представники місцевої влади, які активно займаються бізнесом, не хочуть втрачати прибутки. Окрім цього, на ігноруванні рішення Кабміну можна заробити політичні дивіденди та сподіватися на підтримку виборців у майбутньому.
Ще одним фактором такої поведінки є децентралізація, яку місцева влада розуміє як незалежність від центральної влади. Хоча, ключова ідея децентралізації зовсім інша. Вона повинна максимально наблизити владу до людей та зробити її підконтрольною. Втім, це аж ніяк не виключає підзвітності місцевої влади центральній. Тобто, мова не про свободу поведінки, а про свободу можливостей розвитку громади та доступності влади. Місцева влада, у цьому випадку, повинна виконати рішення Кабміну. Якщо вона турбується про долю бізнесу, то варто шукати на місцевому рівні джерела його підтримки або ініціювати на рівні Уряду програми державної підтримки.
В іншому випадку, ігнорування карантину вихідного дня призведе до конфлікту між центральною і місцевою владою, від якого постраждають пересічні громадяни.
Наразі країна в очікуванні рішення Уряду, адже карантин вихідного дня з одного боку є кроком до зменшення інфікування, а з іншого – збільшує можливість виникнення економічної кризи, наслідок якої – протести у суспільстві.