Що це означає на практиці? Лише те, що їхні права порушуються щодня, а у держави немає ні системи моніторингу, ні стратегії захисту прав дітей у зоні АТО.
Але все по порядку.
Офіційно, з початку війни на Сході України від вибухів постраждали 168 дітей, 42 з них – загинули. (дані на травень 2015-го року).
А от за даними ЮНІСЕФ у зоні АТО постраждали 1,7 млн. дітей (34% від усієї кількості потерпілих).
Понад 100 тисяч дітей звернулися за медичною допомогою.
Пошкоджено понад 740 шкіл. 648 тисяч учнів та вчителів постраждали від наслідків збройного конфлікту.
В Україні зареєстровані щонайменше три десятки кримінальних проваджень про залучення до воєнізованих формувань підлітків із зони АТО.
За даними опитування Всеукраїнської Фундації «Захист прав дітей», 71% педагогів знають про факти залучення дітей до воєнних дій бойовиками. 15% учнів та 36% педагогів знають таких дітей особисто.
Між тим, на законодавчому рівні в Україні досі не врегульовані питання кримінальної відповідальності за вербування дітей до участі у військових конфліктах. А Інструкція про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України, затверджена Наказом МОУ № 164 від 23.03.2017 р., не містить жодних норм щодо поводження з дітьми в районі воєнного конфлікту.
Україна й досі не ратифікувала Декларацію про безпеку шкіл, яка зобов’язує державу турбуватимуся про захист учнів, вчителів, шкіл та університетів під час збройного конфлікту.
Тож, 13 лютого на круглому столі у Сєвєродонецьку правозахисники Січі Наталья Кожина та Юлия Савченко представили Аналіз стану додержання прав дітей, що проживають у зоні проведення АТО та на лінії зіткнення, державні гарантії їх дотримання. Правозахисники звернули уваги громадськості та органів влади на наслідки порушення прав дітей та надали власні рекомендації, як покращити ситуацію. Детальніше можна ознайомитися на слайдах.
У рамках круглого столу наші правозахисники також продемонстрували документальний фільм «Абетка», реж. Мадлі Ляене, з колекції Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, який розкриває тему порушення прав дитини під час збройного конфлікту.
Дякуємо за запрошення та висвітлення цієї вкрай важливої проблеми організаторів заходу – Жовто-Блакитні Крила/Yellow-Blue Wings