Колишня полонена, лікарка Ольга Політова захищає своє право на повернення зарплатні за час полону за допомогою юристів громадської приймальні УГСПЛ, яка працює на базі Правозахисної Групи «СІЧ».
Нагадаємо, 65-річна жителька Донецька Ольга Політова провела в полоні бойовиків «ДНР» понад два роки. Жінку схопили на ворожому блокпості 13 листопада 2015 року. На той час вона працювала заступницею головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Ясинуватського району, і була відома своєю проукраїнською позицією та допомогою українським військовим.
Її автівку спинили на блокпості «Красний партизан», коли Ольга поверталась додому в Донецьк після роботи. Жінку звинуватили у допомозі українським військовим. На допитах Ольгу Політову били, роздягали, били струмом до втрати свідомості. Лікарку засудили до п’яти з половиною років позбавлення волі, а через два – відпустили в рамках звільнення полонених у грудні 2017-го.
Катування сильно підірвали здоров’я Ольги Політової. До того ж вона залишилась без даху над головою. Лікарка на деякий час відновилася на роботі в амбулаторії, а потім пішла в суд, щоб повернути зарплатню за час полону.
14 червня 2019-го року Дружківський міський суд повністю задовольнив позов колишньої заручниці та зобов’язав роботодавця сплатити їй заробітну плату «за час вимушеного прогулу у зв’язку з перебуванням у полоні» в розмірі 185 907 тисяч гривень. Однак, 5 листопада Донецький Апеляційний Суд скасував це рішення і став на бік роботодавця.
– Я вважаю постанову апеляційного суду незаконною та дискримінаційною, а розгляд справи необ’єктивним, – коментує колишня полонена Ольга Політова. На її думку, суд використав неналежні докази та порушив принцип презумпції невинуватості.
Юрист ГО «Правозахисна група «СІЧ» Володимир Плетенко розповідає, що Центр первинної медичної допомоги звинуватив Політову у перевезенні вибухівки.
– Суд не відхилив ці доводи, чим порушив принцип презумпції невинуватості. Адже ні вироку суду, ні самої кримінальної справи проти Ольги Політової не було.
Юрист доводив у суді, що Ольга Політова може отримати зарплатню за час полону відповідно до статті 119 КЗпП, яка передбачає такі виплати військовослужбовцям і може застосовуватись за принципом аналогії. Адже подібна судова практика уже існує. Приміром, той же Апеляційний Суд Донецької області 13 листопада 2019 року став на захист колишньої полоненої Валентини Бучок і постановив повернути їй середню зарплатню за час полону. Роботодавець з рішенням суду погодився.
– Цього разу Апеляційний суд нас не почув і не побачив підстав для повернення зарплатні, – додає юрист Володимир Плетенко. – Натомість суд зазначив, що Ольга Політова вже отримала одноразову грошову допомогу від держави у 100 тисяч грн. Проте Апеляційний суд змішує поняття соціальних виплат та заробітної платні, які мають різні правові функції. Військовослужбовці, які були звільнені разом з Політовою, теж отримали одноразову грошову допомогу, однак їм повернули і зарплатню за час полону.
Ольга Політова розповіла, що відповідач у суді переходив на особистості та використовував неетичні висловлювання. Наприклад, назвав «спамом» посилання на наукові роботи юристів УГСПЛ, а доводи колишньої полоненої – «притягнутими за вуха» і «зорепадом нормотворчості та потугами», проявляючи неповагу до суду та учасників процесу.
– Я вибрала один із способів захисту порушеного права – витребування заробітної плати за час полону, – розповідає Ольга Політова. – І вважаю такий спосіб цілком адекватним та справедливим тому, що коли захист прав цивільних заручників законодавством не врегульований, це дає мені право звертатись до суду.
Ольга Політова подала касаційну скаргу до Верховного Суду, який 2 грудня 2019-го відкрив касаційне провадження, хоча подібна категорія справ завершується, як правило, ще на стадії апеляції. Суд врахував, що повернення зарплатні має велике значення для колишньої полоненої.
«Позовні вимоги полягають у стягненні заробітної плати, що зазвичай є основним джерелом фінансування людини, тому ця справа має виняткове значення для учасника справи, яка подала касаційну скаргу, відтак, не дивлячись на те, що справа є малозначною, оскаржуване судове рішення підлягає перегляду в касаційному порядку» – йдеться в Ухвалі Суду.
Ольга Політова сподівається, що вища судова інстанція дослухається до її аргументів і після майже двох років судової тяганини їй вдасться повернути виплати.
#Права_людини_в_дії #цивільні_заручники #полон #постраждалі_від_війни #USAID #компенсація #правозахисники #УГСПЛ #Дніпро #СІЧ