Мамі-одиначці з Ясинуватського району, яка виховує сина з інвалідністю, скасували щомісячну адресну допомогу. 10 місяців родина не отримувала соціальних виплат на покриття витрат на проживання, у тому числі – на оплату житлово-комунальних послуг, а відтак – звернулася за допомогою до юристів ГО «Правозахисна Група «СІЧ». Наталя хотіла дізнатися, у яких випадках органи соцзахисту можуть скасувати виплати і чи може вона повернути щомісячну допомогу?
Наталя Редкозубова була змушена покинути свою домівку в Ясинуватському районі Донецької області та переїхала з сином до Запоріжжя. Вони стали на облік як внутрішньо переміщені особи влітку 2018-го, а з 2-го жовтня жінка почала отримувала на сина щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання. Однак 2 квітня 2019-го виплати припинили на підставі того, що Наталя “не працевлаштована”. При цьому Департамент соціального захисту населення Запорізької ОДА посилався на Постанову Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, цитуємо: «особам працездатного віку, яким виплати грошової допомоги було припинено відповідно до п. 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність».
Забігаючи наперед, скажемо, що за підтримки юристки Юлії Полєхіної, Наталя не лише відновила грошові виплати, а й повернула заборгованість за попередні місяці. Для цього їй довелося звернутися до суду.
Однак, давайте розберемося, у яких випадках посадовці мають право скасовувати щомісячні адресні виплати і чому? Розповідає юристка Правозахисної групи «СІЧ» Ксенія Онищенко:
Згідно порядку Постанови КМУ № 505 виплати щомісячної грошової допомоги для ВПО можуть припинити, якщо:
- Будь-хто із членів родини має у власності житлове приміщення, або його частину не на тимчасово окупованій території, в зоні АТО чи населених пунктах на лінії зіткнення;
- Будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (не поширюється на сім’ї, до складу яких входять військовослужбовці-ВПО).
- Грошова допомога не призначається на члена сім’ї, який перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, інтернаті, психоневрологічному закладі, інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, школі-інтернаті, закладі спецосвіти військового (військово-спортивного) профілю;
- Якщо ВПО подає заяву про припинення виплат;
- Якщо працездатні члени сім`ї протягом 2-х місяців не працевлаштувалися або перебувають в трудових відносинах на тимчасово окупованій території, в районах АТО чи населених пунктах на лінії зіткнення, але фактично не працюють;
- У разі зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
- У разі смерті внутрішньо переміщеної особи.
Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця вимушені переселенці повідомляють про зміну обставин, які вплинули на припинення виплат.
Наталі Редкозубовій припинили виплати на підставі того, що вона не працевлаштувалася протягом двох місяців. Однак, на думку юристки ПГ «СІЧ» Юлії Полєхіної таке рішення незаконне, адже переселенка продовжувала доглядати за сином, який має інвалідність, і відповідно уже вважається працевлаштованою. У вересні 2019-го суд став на бік переселенки: відновив виплати та зобов’язав повернути заборгованість.
Детальніше – Що робити, якщо переселенцю відмовляють у щомісячній адресній допомозі?
У той же час скасування виплат зовсім не означає позбавлення статусу ВПО. Це можливо лише у п’яти випадках, коли ВПО подала заяву про відмову від довідки; скоїла злочин, повернулася до покинутого місця постійного проживання, виїхала закордон або – подала завідомо недостовірні відомості.
Звернутися за правовою консультацією з приводу неправомірного скасування соціальних виплат для ВПО, ви можете за телефонами ГО «Правозахисна Група «СІЧ»: 095 90 333 61, 068 762 000 9
Матеріал підготовлено за підтримки Програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії».