Комітет Ради Європи з боротьби проти катувань та наші партнери з Dignity відвідали Україну в серпні цього року. В фокусі дослідження були порушення прав людей , які перебувають в ув’язненні. З метою дослідження цього питання монітори відвідали низку установ, серед яких зокрема були колонії №25 і №100 міста Харкова і колонія №77 м. Бердянська. У цих установах утримуються особи, які звертались до ГО “ПГ “СІЧ”” по допомогу і свідчили про катування та принизливе, нелюдське поводження.
Ці факти підтвердились і у звіті за результатами візиту, який був оприлюднений днями і спричинив вибуховий ефект. Члени Комісії намагались поспілкуватись з багатьма ув’язненими в усіх установах, але змушені були визнати, що: “за всі свої поїздки в 47 країн-членів Ради Європи за останні 30 років, делегація, можливо, ще ніколи не зустрічалася з таким рівнем відмов в’язнів спілкуватися”. У звіті також зазначається, що засуджені боялись репресій після від’їзду комісії не тільки з боку співробітників установи, а й від співкамерників. В основному це траплялось в ХВК №100 і БВК №77.
Аби унеможливити подібну практику, юристка ГО “ПГ “СІЧ”” Марина Кіптіла домагалася переводу клієнтів у інші установи виконання покарань, де люди матимуть можливість спілкуватися більш вільно і захищатимуть власні права без остраху.
Комітет рекомендував українській владі вжити заходів у цих установах, щоб гарантувати, що жоден в’язень не піддаватиметься репресіям з боку персоналу або співкамерників за розмови з правозахисниками та моніторами. Вони також закликали українську владу реагувати на скарги щодо подібних дій, розслідувати їх та карати винних.
Також Комітет закликав українську владу провести швидке і всебічне розслідування на центральному рівні щодо того, як функціонує колонія № 77.
“Необхідно, щоб керівництво і персонал цієї колонії отримали чітке повідомлення про те, що будь-яку тюремну посадову особу, яка вчиняє дії або допомагає і підбурює до жорстокого поводження, буде притягнута до відповідальності” – наголошується у звіті.
З недоліків, виявлених під час візиту, велику увагу було приділено питанням утримання довічно ув’язнених осіб та недостатності медичного обслуговування.
“Довічно ув’язнені продовжували піддаватися такий анахронічній і принизливій практиці, як примус бігати по коридору в напівсидячому положенні або ходити, нахилившись в поясі, з піднятими руками під час супроводу. Комітет закликає владу України негайно покласти край такій практиці” – йдеться у звіті.
Також комітет закликав владу скасувати повну ізоляцію “довічників” та дозволити їм контактувати із в’язнями з інших камер.
Стосовно медицини делегація відзначила суттєві недоліки у процедурах реєстрації та повідомлень про травми у відвіданих колоніях. Комітет закликав забезпечити ув’язненим право на негайні огляди медичними працівниками, зокрема, після епізодів насильства, а також, щоб медичний персонал в’язниці отримував належну підготовку і чіткі інструкції щодо реєстрації та повідомленням помічених травм.
Але були і позитивні висновки.
“У більш загальному плані Комітет вітає позитивну тенденцію до скорочення кількості ув’язнених та закликає українську владу продовжувати свою програму реформи пенітенціарної системи” – зазначили у звіті.
Також у звіті зазначено, що ситуація в колонії №25 значно покращилась в порівнянні з попереднім роком: “з‘ясувалося, що зі зміною керівництва в’язниці з початку 2020 року відбулося помітне поліпшення у поводженні з ув’язненими. Що стосується 2019 року, то делегації надійшли достовірні твердження про жорстоке поводження з боку співробітників в’язниці, включно з ударами руками, ногами та гумовими кийками, а також погрози зґвалтуванням. У кількох випадках імовірне жорстоке поводження було настільки жорстоким, що його можна було розглядати як тортури – наприклад, сильне побиття, нанесення опіків на сідниці, удушення з використанням поліетиленового пакета. Що стосується 2020 року, то в делегацію практично не надходило повідомлень про жорстоке поводження з боку персоналу”
DIGNITY – Danish Institute Against Torture
#Dignity #Правалюдини #протидіятортурам #правозахист #протидіякатуванням #тортури