ПОДІЛИТИСЯ

У Дніпрі переселенець з Луганщини Сергій Кендзеєрський за допомогою юристів ГО «Правозахисна Група «СІЧ» у судовому порядку змусив Пенсійний Фонд повернути несплачену пенсію за майже шість років конфлікту.

54-річний Сергій Кендзеєрський перестав отримувати пенсію ще влітку 2014-го через проведення АТО у Луганський області. Чоловік має другу групу інвалідності, але Пенсійний Фонд двічі відмовляв йому у поновленні пенсії, спираючись на пропущений 5-річний термін для звернення.

20 липня Дніпропетровський окружний суд став на бік переселенця і встановив, що чоловік не міг покинути рідну домівку через стан здоров’я, що підтверджується відповідними доказами. Через це Сергій Кендзеєрський і пропустив 5-річний термін, передбачений для відновлення пенсії, та строк повторного огляду МСЕК на підконтрольній території.

Право на соціальний захист є одним з основоположних прав і свобод людини, які гарантуються державою і за жодних умов не може бути скасованиим, тому суд став на бік переселенця.

У випадку луганського пенсіонера суд застосував «намібійські винятки», сформульовані в рішеннях Міжнародного Суду ООН та Європейського Суду з прав людини. А саме – прийняв  до уваги документи МСЕК, які були видані на непідконтрольній території, оскільки їх невизнання потягнуло б за собою ще більш серйозні порушення прав переселенця.

Також Пенсійний Фонд довгий час вимагав від пенсіонера оригінали документів, які знаходяться на окупованій території, зокрема, довідки з підприємств, де він працював, хоча в електронній пенсійній справі всі ці довідки були у наявності.

Суд визнав дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області протиправними та зобов”язав поновити, нарахувати та виплатити Кендзеєрському пенсію з з інвалідності майже за шість років – з 01 грудня 2014-го.

«Це була надзвичайно важка справа. Навіть, коли наш підзахисний пройшов МСЕК на підконтрольній території, Пенсійний Фонд не пішов йому назустріч і вимагав довідки, які неможливо отримати через окупацію. Це рішення прецедентне, адже визнає поважною причиною пропуску 5-річного строку  звернення за відновленням пенсії – введення режиму особливого періоду в Україні, проведення АТО/ООС і тимчасову окупацію територій. Крім того, суд взяв до уваги довідки МСЕК, отримані на непідконтрольній території, застосувавши «намібійську практику», – прокоментувала юристка Громадської Приймальні УГСПЛ на базі ПГ «СІЧ» Віталія Серебрянська.

Наразі рішення суду уже на стадії виконання. За отримані кошти луганський пенсіонер планує придбати будинок, а якщо дозволить здоров’я – і маленьке домашнє господарство.

Матеріал підготовлений у рамках проєкту USAID-UKRAINE “Права людини в дії”.

2 КОМЕНТАРІ

  1. Доброго дня!
    Я (Ольга А., 1954 р.н.) мешканка Луганська. Не отримую пенсію з 2015 року, тому що стала погано себе почувати і не можу виїзжати. Які потрібно подати документи до пенсійного фонду, щоб отримати всю заборгованість (які треба документи по суті справи та, якщо треба, які медичні справки)? Чи можу я самостійно (без суду й адвокатів) отримати свою заборгованість?

    З повагою, Ольга А.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут