“…під час здійснення поверхневої перевірки з кишені було вилучено наркотичну речовину вагою…”
Це стандартні рядки з поліцейського звіту. Кожен, хто цікавиться роботою правоохоронців, бачить такі чи не щодня. І чи не щодня правозахисники отримують звернення про те, що “зупинили перевірити документи, обшукали, вимагають гроші/примушують до співпраці” і т.д. Середньостатистичному громадянину така зустріч, скоріш за все, нічим не загрожує, а от для представників уразливих груп наслідки можуть бути доволі тяжкими. Це актуально як для людей, що купують ін’єкційні вуличні наркотики, так і для клієнтів сайтів замісної підтримуючої терапії, які отримують призначені їм препарати в абсолютно законний спосіб. На жаль, сформована десятиліттями стигма не сприяє відстоюванню власних прав і тільки підживлює існуючі наразі методи “боротьби” з незаконним обігом наркотиків шляхом переслідування споживачів.
Що не так у вищенаведеному звіті, яка різниця між поверхневою перевіркою, оглядом та обшуком і що про це все думає Верховний Суд України – у нашому лікнепі.
Поверхнева перевірка.
Застосовується: “…якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб.” По факту: до будь-кого та будь-де, момент достатності підстав законодавчо не врегульований. Перевірка транспортного засобу відбувається теж за “достатності підстав”, тож див. вище.
Регулюється: ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію»
Поверхнева перевірка (поверхневий огляд) відбувається поверхнево, про що й свідчить назва. Поліцейський чи поліцейська (в залежності від статі перевіряємої особи) має право візуально оглянути одяг, провести по його поверхні рукою чи приладом (наприклад, металошукачем), попросити відкрити салон чи багажник автомобіля та показати вміст особистих речей. Все.
Проведення такої перевірки не потребує додаткових процесуальних дій, заповнення документів чи присутності понятих або адвоката.
Вимога розстібнути верхній одяг і витрусити все з кишень, копирсання в сумці чи бардачку автівки – це вже не поверхневий огляд!
Якщо під час поверхневої перевірки виявляються ознаки чи предмети, що вказують на вчинення особою правопорушення чи злочину – до справи беруться прокурори, слідчі та інші уповноважені особи.
Особистий огляд і огляд особистих речей.
Застосовується:
якщо особа вчинила адміністративне правопорушення;
якщо особа затримана в установленому порядку за вчинення порушення;
якщо на людині (її тілі, одязі, речах, ТЗ) є ознаки, що характерні для правопорушення;
Регулюється: ст. 264 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Для проведення особистого огляду у правоохоронців мають бути більш вагомі підстави, ніж для поверхневої перевірки. Про конкретні причини, а також про наявні права людина має бути поінформована до початку процедури. Особистий огляд проводиться особою тієї ж статі в присутності двох понятих (також тієї ж статі). Метою проведення особистого огляду та огляду речей є виявлення предметів, які мають відношення до правопорушення, з подальшим долученням їх до матеріалів справи. За результатом складається протокол, інформація про який, в свою чергу, вноситься у протокол про адміністративне затримання або правопорушення.
Окрім Національної поліції, проводити особистий огляд можуть працівники: Служби безпеки України, воєнізованого порядку Збройних сил України, міграційної служби, органи і установи виконання покарань, органи митної, прикордонної служб і інші.
Особистий обшук.
Цим словом пересічні громадяни можуть називати найрізноманітніші речі – від особистого огляду на митниці до прохання охоронця в нічному клубі показати вміст сумки. Насправді ж це серйозна слідча дія, спрямована на виявлення доказів у кримінальному провадженні.
Застосовується:
– під час затримання підозрюваної у вчиненні злочину особи “по гарячих слідах”;
– під час санкціонованого ухвалою слідчого судді обшуку приміщення (якщо є достатні підстави вважати, що особи, які перебувають на місці, переховують при собі істотні докази)
Регулюється: ст. 208 Кримінально-процесуального кодексу
п.5 ст.236 КПК
Особистий обшук здійснюється уповноваженою особою, слідчим або прокурором тієї ж статі за присутності як мінімум двох понятих. Результати обшуку зазначаються у протоколі затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину.
На практиці поліціянти полюбляють поєднувати фактичну безпідставність та безслідність поверхневої перевірки з ретельністю огляду або обшуку. Знайдуть щось цікаве – зафіксують, ні – так і не було ж нічого, проста перевірка.
Адвокатка приймальні УГСПЛ на базі ГО “ПГ “СІЧ”” Марина Кіптіла наголошує, що, незважаючи на поширеність подібної практики, суди регулярно визнають недопустимими результати оглядів, проведених з порушенням процедури
В постановах Верховного Суду України розмежовуються поняття поверхневого огляду та особистого обшуку, підкреслюється невідповідність фактичних процесуальних дій заявленим та проголошується неприпустимість доказів, зібраних в подібний спосіб. Додає оптимізму і те, що в одному з документів згадано доктрину «плодів отруєного дерева», яку сформував Європейський суд з прав людини у справі «Гефген проти Німеччини» для описання доказів, отриманих з порушенням встановленого порядку. Відповідно до неї, якщо джерело доказів є неналежним, то всі докази, отримані за його допомогою, будуть такими ж.
Отже, для того, щоб мати змогу захистити свої права:
– Уважно перечитайте вищевикладене.
– Запам’ятайте основні моменти (перевірка – поверхнева, оглядають та обшукують підозрюваних).
– Зберігайте спокій, не робіть та не кажіть зайвого.
– Обов’язково звертайтесь по допомогу до правозахисників або вимагайте державного адвоката.
Допомога надається в межах проєкту “Юридичний захист людей, які живуть з ВІЛ, ТБ та представників уразливих до ВІЛ груп населення через надання комплексної юридичної допомоги”