Тут надано синтез рекомендацій від різних міжнародних організацій щодо запобігання і контролю над поширенням COVID-19 в тюрмах. Мета цього документа – впорядкувати величезну кількість інформації, яка щодня з’являється на цю тему, щоб допомогти партнерам DIGNITY краще зрозуміти ситуацію та вжити невідкладних заходів для запобігання і контролю над поширенням COVID-19 в місцях несвободи. В кінці документа надаються корисні джерела інформації для того, щоб партнери могли, за бажанням, глибше зануритися в окремі моменти.
Для запобігання і контролю над COVID-19 в тюрмах, органи влади повинні:
- Згадати обов’язки держави перед затриманими, а особливо – стосовно принципу рівного догляду та доступу до медичної допомоги.
- Розробити і публічно оприлюднити плани заходів з профілактики та контролю над поширенням вірусу COVID-19 в координації з відділами охорони здоров’я. Це повинно включати в себе план керування штатом працівників у місцях несвободи в разі збільшення числа невиходів на роботу через пандемію.
- Всі дії, які додатково обмежують свободи затриманих (наприклад, медична ізоляція, скорочення відвідувань і т.д.), повинні:
- Мати законні підстави.
- Бути обмеженими в масштабах і тривалості.
- Бути необхідними і відповідати кращим доступним науковим практикам.
- Не бути чи здаватися каральними заходамию
- Профілактика і стримування
Профілактика потрапляння вірусу у в’язниці:
- Скоротити кількість затриманих (під наглядом/умовно/ достроково звільнених засуджених з низьким рівнем ризику, наприклад, щодо яких є підстави для звільнення, або вони знаходяться на стадії досудового розгляду проваджень про вчинення менш тяжких злочинів). Також розглянути можливість застосувати інші заходи для осіб, щодо яких триває досудовий розгляд і відстрочку виконання вироку суду щодо позбавлення волі.
- Скринінг і тестування на вірус COVID-19 (SARS-CoV-2) відповідно до рекомендацій органів охорони здоров’я.
Запобігання поширенню вірусу серед працівників в’язниць і затриманих::
- Вживати заходів щодо зменшення переповненості в’язниць і обмеження перевезень засуджених;
- Забезпечити гігієну персоналу і затриманих.
- Навчання і обмін інформацією про COVID-19 проводити всіма необхідними мовами.
- Забезпечити наявність і доступність засобів гігієни (мила, води, дезінфікуючих засобів тощо).
- III. Регулярна дезінфекція персоналу і місць перебувань затриманих відповідно до рекомендацій ВООЗ.
Стримування вірусу в місцях несвободи і пом’якшення його впливу:
- Слід розглянути можливість звільнення затриманих, уразливих до COVID-19, що мають схильність до захворювання, і літніх людей з урахуванням тяжкості вчиненого злочину. Забезпечити скринінг ув’язнених до звільнення.
- Підготувати приміщення та процедуру розміщення в’язнів, які перебували в контакті з хворими або тих у кого виявлено COVID-19. Забезпечення ізоляції не повинно привести до фактичного одиночного ув’язнення, дотримуючись Правил Нельсона Мандели (наприклад, забезпечення доступу до електронних форм зв’язку)
- Поводитися з ув’язненими, зараженими COVID-19, відповідно до національного керівництвом щодо принципу еквівалентності медичної допомоги.
- Надавати психологічну допомогу, якщо це необхідно, затриманим і співробітникам.
- Розглянути альтернативні/компенсаційні стратегії для відвідувань (наприклад, відеоконференції, більше доступу до телефону і т.п.).
- Переконатися, що засуджені мають право мінімум на одну годину щоденного доступу до прогулянок під відкритим небом, зберігаючи безпечну дистанцію.
- Забезпечити умови, щоб звільнені особи мали доступ до відповідних засобів розміщення і медичних послуг.
- У тих випадках, коли відповідні служби відсутні, деякі організації рекомендують Організації Об’єднаних Націй та іншим міжурядовим установам вимагати доступ до місць утримання під вартою для надання безпосередньої допомоги затриманим.
- Приймати альтернативні заходи для забезпечення кримінального судочинства (наприклад, дистанційні слухання) і уникати заходів, які можуть суперечити ключовим принципам справедливості.
- Національним превентивним механізмам рекомендується не припиняти моніторинги, а адаптувати підхід до них. Нові місця утримання, такі як карантинні зони, повинні бути включені в моніторинг. Слід приймати нові заходи в зв’язку з пандемією і адаптувати свою методологію. Деякі приклади адаптованої методології включають:
а. Дистанційно оцінювати нові інструкції, які застосовуються в тюрмах, як відповідь на пандемію;
b. Віддалено збирати ключову інформацію, таку, як звіти про ситуацію, аналізувати ситуацію і давати загальні рекомендації окремим місцям несвободи;
c. Проводити коротші візити, дотримуючись заходів профілактики, відповідно до принципу «не нашкодь». Короткі візити можуть зосередитися на меншому виборі питань на основі адаптованої методології.
Наведені вище рекомендації базуються на таких джерелах:
Penal Reform International (PRI)’s briefing note on COVID-19 and detainees: https://www.penalreform.org/resource/coronavirus-healthcare-and-human-rights-of-people-in/
Statement of principles by the European Committee for the Prevention of Torture
and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) on COVID-19: https://www.coe.int/en/web/cpt/-/covid-19-council-of-europe-anti-torture-committee-issues-statement-of-principles-relating-to-the-treatment-of-persons-deprived-of-their-liberty-
Observations on COVID-19 by Amnesty International: https://www.amnesty.org/download/Documents/POL3019672020ENGLISH.PDF
Statement by the Office of the UN High Commissioner for Human Rights (OHCHR) on COVID-19: https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=25722&LangID=E
Human Rights Watch (HRW): https://www.hrw.org/news/2020/03/19/human-rights-dimensions-COVID-19-response
COVID-19 blog by Association for the Prevention of Torture (APT): https://apt.ch/en/blog/COVID-19-in-prison/
Subcommittee on Prevention of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (SPT) advice to the UK on quarantine monitoring:
WHO Europe Interim guidance on COVID-19 in prisons: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0019/434026/Preparedness-prevention-and-control-of-COVID-19-in-prisons.pdf?ua=1
Advice of the Subcommittee on Prevention of Torture to States Parties and National Preventive Mechanisms relating to the Coronavirus Pandemic:
https://www.ohchr.org/Documents/HRBodies/OPCAT/AdviceStatePartiesCoronavirusPandemic2020.pdf
International Corrections and Prisons Association (ICPA)’s Response to COVID-19 in Prisons Webinar presentation by Gary Forrest, Chief Executive, Justice Health and Forensic Mental Health Network, New South Wales, Ministry of Health, Australia, 19th March 2020:
https://icpa.org/wp-content/uploads/2020/03/ICPA-Webinar-Responding-to-Covid-19-in-Prisons.pdf
Inter-Agency Standing Committee (IASC) OHCHR and WHO, Interim Guidance, COVID-19: Focus on Persons Deprived of their Liberty, March 2020:
UNODC Position Paper, COVID-19 Preparedness and Responses in Prisons, March 2020:
https://www.unodc.org/documents/Advocacy-Section/UNODC_Position_paper_COVID-19_in_prisons.pdf
Her Majesty’s Inspectorate of Prisons, Alternative approach to scrutiny during the COVID-19 pandemic, 20th April 2020:
Інші корисні ресурси:
The UN Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners (Mandela Rules): https://undocs.org/A/RES/70/175
US Federal Bureau of Prisons COVID-19 page, including screening tool: https://www.bop.gov/coronavirus/index.jsp
The UK guidance to prisons regarding COVID-19: https://www.gov.uk/government/publications/covid-19-prisons-and-other-prescribed-places-of-detention-guidance
The Lancet COVID-19 page, including the latest research: https://www.thelancet.com/coronavirus
The Johns Hopkins University COVID-19 page for the public and experts: https://coronavirus.jhu.edu/
The WHO website on COVID-19, both technical guidance for institutions and online courses, and general guidance for the public: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
Association for the Prevention of Torture (APT) Information Hub on COVID-19 in prisons:
https://datastudio.google.com/embed/reporting/c686bea7-3152-4dd2-b483-fce072f3ddbf/page/hpLJB
European Prison Observatory, COVID-19, What is happening in European Prisons:
Norwegian National Human Rights Institution, International Resources on COVID-19
https://www.nhri.no/en/international-resources-covid-19/
Building our response on COVID-19 and detention, OMCT brief to the SOS torture network and partner organisations
https://www.omct.org/files/2020/04/25784/omct_covid19_prisonsresponse_en.pdf
Оригінальне джерело: https://dignity.dk/en/