ПОДІЛИТИСЯ

До уваги всіх, хто цікавиться змінами в законодавстві України! Розпочинаємо серію лонгрідів #ПроZakony #Законопроекти #Аналітика. Сьогодні до вашої уваги розібраний на мікроскопічні деталі законопроект «Про облік домашніх та безпритульних тварин».
Гігантські штрафи. Легальні кладовища та крематорії для тварин. Обов’язкова стерилізація – усі нюанси радикальних змін, які чекають на власників тварин.
Переваги та недоліки. Новації та зарубіжний досвід. І головне – доступна інфографіка. Читайте та діліться своїми думками:

ЗАКОНОПРОЕКТ «ПРО ЗАХИСТ ДОМАШНІХ ТА БЕЗПРИТУЛЬНИХ ТВАРИН»

НАВІЩО?

В Україні хочуть запровадити систему реєстрації домашніх та безпритульних тварин. Вперше пропонують створити електронну базу усіх тварин. Кінцева мета – встановити державний контроль за кількістю домашніх тварин та запобігти зростанню чисельності безпритульних собак та котів.
Законопроект має покласти край безконтрольному розмноженню безпородних тварин, потраплянню їх на вулиці з усіма подальшими негативними наслідками. Також він має встановити контроль за своєчасністю щеплень від сказу та інших небезпечних захворювань. Мова йде і про збільшення відповідальності за незаконну торгівлю, забруднення екскрементами, порушення умов утримання тварин та жорстоке поводження з ними.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ?

Законопроект запроваджує обов’язкову реєстрацію та чипування усіх тварин: диких, бездомних та домашніх (старших двох місяців, або не пізніше 5 днів після покупки). А тварини, які не мають породної цінності мають бути стерилізовані.
Домашніх тварин реєструватимуть своїм коштом власники, а безпритульних – держава. Ця процедура коштуватиме 170 грн (0,1 від прожиткового мінімуму). Якщо при реєстрації були допущені технічні помилки, то їх виправлення коштуватиме ще 70 грн. Звільняються від сплати внеску пільгові категорії громадян.
Усі положення законопроекту спрямовані, переважно, на розширення кола правопорушень, за які передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафів. У порівнянні з минулим, їхня кількість та розміри збільшуються у десятки разів.

Вигулювання собак без чипів та жетонів обійдеться власнику не 17–51 гр, як раніше, а від 850 до 1700 грн. За повторне правопорушення доведеться сплатити уже від 2550 -3400 грн.

Вперше з’являється правило, що вигулювати собаку може особа, яка досягла 18 років.
Абсолютне новаторство – встановлення штрафів за неприбрані екскременти – від 850 до 1700 грн., незалежно від того, «наслідила» тварина у квартирі, на сходах чи у парку.

За жебракування з собакою чи котом доведеться сплатити 5100 грн. А повторне жебрацтво протягом року обійдеться уже в 20400 грн.

Розведення домашніх тварин теж береться під контроль. Забороняється вдома розпліднювати собак та котів та продавати їх. Пологи тварин мають проводити лише у спеціалізованих розплідниках або в кінологічних клубах.
Якщо ви маєте безпородну кішку, яка от-от приведе котенят – переривати вагітність, присипляти тварину чи її нащадків ніхто не буде, але доведеться сплатити штраф від 5100 грн. до 20400 грн..

За відмову від біостерилізації безпородних тварин доведеться сплатити від 3400 до 20400 грн.

Навіть, якщо безпородна тварина дала потомство – продати її нащадків в традиційний спосіб все-одно не вийде. Торгівля в незаконних місцях без належних ветеринарних документів каратиметься штрафом від 170-340 грн. з можливою конфіскацією тварин. За повторну торгівлю штраф складе уже 20 400 грн, а тварину гарантовано відберуть.

Схожа деталізація пропонується і у Кримінальному кодексі України, Наприклад, якщо при порушенні правил утримування собак і котів була завдана шкода здоров’ю людини, власнику доведеться сплатити замість 51-85 грн., як це було раніше, від 1400-5100 грн штрафу.

За жорстоке поводження з тваринами або нацьковування тварин одна на одну – загрожує арешт на шість місяців або обмеження волі до 3 років.

У Кримінальному кодексі України пропонується окремо виділити склад злочину: жорстоке поводження з тваринами вчинене умисно, що призвело до їхньої загибелі або каліцтва. Це каратиметься обмеженням від 3 до 5 років або позбавленням волі на строк до 5 років.

Для судів та органів Нацполіції запроваджується особливий доступ до електронної бази даних домашніх та безпритульних тварин з використанням електронного цифрового підпису. Пропонується і практика проведення спеціальних судових експертиз у ветеринарній сфері.

Законопроект також забороняє «вдосконалювати» тварину в хірургічний спосіб: обрізати хвости, вуха, видаляти кігті та ікла, позбавляти голосу. Тобто – усі операції, які не пов’язані з ветеринарною допомогою. Єдиний виняток – біостерилізації безпородних тварин.

Не обійшли автори законопроекту увагою і породних тварин. Всі розвідники тварин мусять отримати ліцензію.

На місцеві бюджети покладається обов’язок створення притулків для тварин, майданчиків для вигулу та дресури, а також – кладовищ, крематоріїв та біотермічних ям для загиблих улюбленців. Мають бути облаштовані і окремі місця для зберігання та утилізації тваринних екскрементів.

Самостійно ховати домашніх тварин теж заборонено. Власник повинен після смерті улюбленця повідомити про це ветеринарні служби та надати труп із порядковим номером та паспортом для поховання.
За дотриманням усіх цих правил слідкуватиме Національна поліція. Вона ж перевірятиме і наявність нашийників, “незаконні” вагітності та умови, в яких проживають тварини. Поліція матиме право, у разі порушень, тимчасово вилучити тварину.
Якщо ви власник тварини, яка має породну цінність – пильнуйте за своїм улюбленцем дужче, адже всі виловлені тварини підлягають обов’язковій стерилізації. Для того, щоб забрати спійману тварину з притулку треба буде надати паспорт тварини та компенсувати витрати за відлов, утримання та стерилізацію.

Абсолютна новація – в притулки для тварин відкриють доступ представникам громадських зоозахисних та благодійних організацій, а також – ЗМІ для контролю умов утримання тварин.

Щодо умертвіння тварин законопроект є більш гуманним, ніж попередні нормативні документи. Віднині убивати новонароджений приплід заборонено (раніше це дозволялося за наявності обґрунтування), також не можна умертвляти тварин (диких чи безпритульних) з метою регулювання їхньої кількості, або задля вживання в їжу або використання на хутро Виняток становлять лише дикі тварини, перебування яких поряд з людьми становить загрозу життю та здоров’ю. Заборонено умертвляти вагітних самок тварин та залучати до умертвіння неповнолітніх.

Отже, якщо ви є щасливим власником тварини чи тільки збираєтесь ним стати ви зобов’язані:
– зареєструвати собак, котів та інших домашніх тварин віком від двох місяців і більше.
– повідомити протягом п’яти днів ветеринарну установу про набуття права власності на домашню або безпритульну тварину. Повідомляти про переїзд, небезпечну хворобу або смерть тварини.
– кожні три роки доправляти тварину у ветеринарну установу для огляду та вакцинації;
– утримувати сторожових собак та хижих тварин на прив’язі і спускати лише в закритих дворах. Про наявність собаки чи хижої тварини застерігати відповідним написом;
– не допускати, щоб тварини забруднювали екскрементами квартири, сходові площадки та інші місця загального користування.
– здійснювати розведення собак і котів винятково через кінологічні та фелінологічні клуби та розплідники;
– здавати тварин до спеціальних притулків у разі відмови від них;
– негайно повідомляти про випадки падежу собак, котів та інших домашніх тварин ветеринарні установи та здавати трупи на кладовище тварин.
– негайно повідомляти про випадки укусів або травмування домашньою твариною людей, або тварин.
– власник потенційно небезпечної породи тварин зобов’язаний надати довідку від психіатра та довідку з кінологічного центру про проходження навчання з утримання собак небезпечної породи.
– відшкодовувати у повному обсязі матеріальні та моральні збитки, що заподіяні тваринами фізичним та юридичним особам.

НОВАЦІЇ

Законопроект містить цілу низку новацій. Зокрема:
– запровадження електронної бази даних обліку домашніх та безпритульних тварин;
– створення притулків для тварин та облаштування спеціальних місць для вигулу та дресирування;
– впровадження процедури реєстрації домашніх тварин їх власниками;
– ліцензування господарської діяльності, пов’язаної з утриманням та використанням домашніх тварин;
– встановлення заборони щодо комерційного використання деяких видів тварин;
– законодавче закріплення переліку потенційно небезпечних порід собак;
– запровадження ветеринарної експертизи фізіологічного та психологічного стану тварин;
– суттєве розширення кола обов’язків та відповідальності власників домашніх тварин;

ПЕРЕВАГИ

Автори законопроекту намагаються вирішити достатньо гостру соціальну проблему, навколо якої часто виникають дискусії. Норми щодо деталізації підстав адміністративної та кримінальної відповідальності є достатньо чіткими та зрозумілими. Це значно спростить не тільки судову практику, а й повсякденну діяльність органів Нацполіції щодо складання адміністративних протоколів за порушення правил поводження з тваринами. Також очевидно, що в державі потрібно навести порядок у сфері утримання домашніх тварин, оскільки деякі власники переходять межу: утримують велику кількість тварин у багатоповерхових будинках, не здійснюють щеплення тварин, не надто переймаються проблемами безпеки під час вигулу тварин та інше.
Слід позитивно оцінити і термінологію законопроекту, яка є достатньо вичерпною, зокрема пропонується деталізувати такі терміни, якопікун домашньої тварини, власник тварини та інше. Позитивним є закріплення у законопроекті переліку потенційно небезпечних порід собак, до яких, зокрема, віднесені акіта-іну, американський бульдог, доберман, кавказька вівчарка, ротвейлер, німецький боксер, фокстер’єр та інші собаки великих порід.

НЕДОЛІКИ

Попри вказані переваги, законопроект має низку недоліків. Для громадян новації перш за все пов’язані з додатковими та значними фінансовими витратами. Для місцевих бюджетів фінансове навантаження виллється в обов’язки створення притулків для тварин, відшкодування витрат на утримання безпритульних тварин, організацією крематоріїв тощо. І це перший крок до корупції, особливо – стосовно отримання ліцензій на комерційне використання домашніх тварин. В умовах тотальної боротьби з корупцією, створення додаткових корупційних ризиків – не надто позитивна практика.

Щодо деталей нового законопроекту, то на перший погляд, незначний, але суттєвий недолік – супроводжувати та вигулювати тварину може лише повнолітня особа. Ця норма була б цілком логічною по відношенню до лише потенційно небезпечних тварин.

Ще один недолік – обов’язкова стерилізація усіх виловлених на вулиці тварин. На нашу думку, якщо тварина породиста і просто втекла від господаря – це нанесе шкоду збереженню рідкісних порід. Доцільніше було б спробувати розшукати її власника (мова про чипованих тварин), який поінформує про цінність тварини для подальшого розведення, належність до кінологічного клубу тощо. Стерилізація без розбору всіх виловлених тварин може нанести більше шкоди, анід користі, адже навіть породисті собаки та коти іноді втікають або губляться.

Також вважаємо, що для повноцінної реалізації законопроекту потрібно посилити та вдосконалити ресурс Національної поліції, на яку покладаються основні контролюючі функції, адже при дефіциті особового складу буде практично неможливо впоратися з усім переліком нових обов’язків.

ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД

У більшості країн світу на законодавчому рівні встановлені достатньо жорсткі вимоги до утримування домашніх тварин. Передусім це пов’язано з санітарно-епідеміологічною безпекою населених пунктів. Саме тому продаж домашніх тварин у невстановлених місцях суворо забороняється. Придбати тварину можна лише у спеціальних зоомагазинах або притулках. Для цього потрібно надати документи, які засвідчують особу покупця. Це робиться для того, щоб у подальшому здійснювати контроль за поводженням з тваринами. При купівлі тварини власнику передається відповідний пакет документів (пам’ятка по догляду, сертифікат передачі прав власності тощо) і він бере на себе низку обов’язків по догляду за твариною, виконання яких передбачає суттєві матеріальні витрати.
У країнах ЄС використовується практика несподіваного відвідування службою із захисту тварин власників з метою виявлення випадків насильства або неналежного догляду за тваринами. Про подібні правопорушення можуть повідомити сусіди, якщо вони стали випадковими свідками жорстокості до тварин. Вигул домашніх тварин здійснюється виключно в спеціальних місцях. Законодавством більшості країн Євросоюзу встановлені вимоги до лабораторій, які проводять вакцинацію або стерилізацію. Окреме питання – це поховання тварини. Якщо власник винесе тварину до смітника, він заплатить величезний штраф. Для поховання існують спеціальні кладовища для тварин. Мерія бере на себе обов’язки щодо утримання таких кладовищ, а послуги спеціальної служби по похованню сплачує власник тварини. В європейських країнах також є одне правило, яке важко закріпити у законодавстві: домашня тварина не повинна заважати іншим людям.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

В цілому запропонований законопроект відповідає законодавству ЄС і є суспільно необхідним. Утім потрібно розуміти, що рівень законодавчого регулювання в ЄС – це своєрідне віддзеркалення рівня правової культури та свідомості громадян європейських країн. Інакше кажучи, передумовою прийняття цього закону має стати потужна інформаційно-просвітницька кампанія у суспільстві. Громадяни мають усвідомити свою відповідальність за домашніх улюбленців, а держава – не допустити хаосу та корупцію у сфері утримання та розведення домашніх тварин. Окрім того – вкрай необхідно провести більш детальне вивчення думки громадськості, а саме – суспільних інститутів, які працюють у сфері захисту тварин.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут