ПОДІЛИТИСЯ

66-річна Ніна Панфілова з Шахтарська – одна з сотень переселенців, чиє житло було ущент зруйноване внаслідок збройної агресії РФ. Ніч з 2 на 3 серпня 2014 року жінка згадує як страшний сон. Під час сильного обстрілу, коли вона ховалася у підвалі, у її квартиру влетів снаряд. Від масштабної пожежі усе вигоріло ущент і Ніна Юріївна за одну ніч стала безпритульною…

Зараз жінка мешкає у містечку для переселенців у Запоріжжі, а юристи Громадської Приймальні УГСПЛ на базі ГО «ПГ «СІЧ» допомагають їй отримати компенсацію, адже до останнього часу в Україні не існувало державного механізму отримання такої компенсації.

15 липня Кабінет Міністрів врешті встановив таку процедуру отримання компенсації за зруйноване внаслідок збройної агресії РФ приватне житло. Жителі Донбасу тепер можуть отримати відшкодування до 300 тис. гривень.

Для цього їм потрібно звернутися до спеціально створених Комісій при обласних державних адміністраціях (обласних військово-цивільних адміністраціях), які будуть приймати рішення про надання компенсації. Також представники комісій будуть обстежувати зруйноване житло та видаватимуть відповідні акти постраждалим . Перелік документів та сам порядок розгляду заяв мають бути розроблені МТОТ.

Юристи ГО «Правозахисна група «СІЧ» ведуть у судах кілька кейсів щодо отримання компенсацій за зруйноване житло, у тому числі, в Європейському Суді з прав людини. Як показує практика, розгляд таких справ процес дуже тривалий і може затягнутися на довгі роки.

«Така компенсація, звісно, це крок назустріч переселенцям, однак сума явно недостатня для того, щоб компенсувати витрати на придбання хоча б однокімнатної квартири», – коментує юристка Громадської приймальні УГСПЛ при ГО «Правозахисна група «СІЧ» Марина Киптилая.- Приміром Ніна Панфілова не зможе придбати аналогічну квартиру, яку мала до війни.

Також серед недоліків Постанови прив’язка до надзвичайної ситуації в січні 2015 року після обстрілу Маріуполя, хоча фактично люди почали втрачати житло внаслідок обстрілів з 2014-го, як і наша підзахисна. Також вказаною постановою не вирішується питання відшкодування за житло, розташоване на непідконтрольній українській владі території.

На фото – будинок, зруйнований обстрілами у Шахтарську 2014-го.

Юридичну допомогу людям, які постраждали у результаті збройного конфлікту, УГСПЛ надає в рамках Програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут