ПОДІЛИТИСЯ

Влітку 2020 до ГО Правозахисна Група “СІЧ” звернулися два військових пенсіонера – Володимир Учень та Ігор Бєдін. Вони разом служили у армії, разом і проблему отримання доплати до пенсії почали вирішувати. Напевне, поняття військового братерства і єдності надихає долати перешкоди не тільки у армії, але і з бюрократичними традиціями держустанов.

Юристка Віталіна Серебрянська розповіла, що ГО Правозахисна Група «СІЧ» допомагає їм ще з 2019 го року в оформленні пенсій. Втім, виникла ще одна проблема, за яку знову взялася юристка –  Пенсійний Фонд відмовлявся доплачувати те, що встановлено на законних підставах військовим пенсіонерам через відсутність «правильної» довідки з військкомата, яку останній не хоче видавати.

–  Така проблема спіткає майже всіх військовослужбовців, які виходять на пенсію, звільнившись. Військкомати або Центри комплектування просто не хочуть давати Фонду довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, щомісячних видів грошового забезпечення, внаслідок чого пенсія нараховується в некоректному об`ємі, менше майже вдвічі (пр.авт. – Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»), – коментує Віталіна Серебрянська.

На всі вимоги пенсіонерів військкомат відповідав, що надання подібних довідок не входить у їх компетенцію, а тому видавати вони нічого не будуть. Такі дії, вочевидь, порушували права військових, які знали про те, що насправді гарантує їм держава. В свою чергу, співробітники військкомату щоразу придумували одне і те саме пояснення – буцімто всі необхідні довідки вже надані, а Бєдін і Учень вимагають документа, якого взагалі не існує. Майже тупик, який змушував ходити по колу.

–  Є Закон, який регулює суму, яку має отримувати військовослужбовець після виходу на пенсію. А я прослужив 33 роки. Я отримав оклад за звання, за посаду, і за загальну вислугу років, а в пенсію входить ще безліч додаткових відсотків. Наприклад, за секретність, за класовість, за службу в офіцерському званні і ще багато інших пунктів в переліку. Врешті, я порахував, що отримаю значно менше, ніж маю. Ми з другом самостійно пішли в Суд кілька років назад і виграли його відразу. І все одно отримали менше. Тому і звернулися до юристів і почали вже більш інтенсивну війну за свої кошти. Винні в такій ситуації всі – і Кабмін, і Військкомат, і Пенсійний Фонд, Але найдивніше, що бюрократи у тому ж військкоматі самі виходитимуть на пенсію, а тому мають розуміти, що на них чекатиме така ж несправедливість, якщо зараз не почнуть вирішувати питання системно і по-людськи – розповідає Ігор Бєдін.

Позитивні зміни таки настадт – і у  2020 році Верховний Суд розглянув зразкову справу, і було схвалено рішення про надання необхідних довідок військкоматами у ПФ, який вже далі мав  займатися нарахуванням пенсії згідно до пунктів про додаткове забезпечення військових пенсіонерів. І це рішення врешті мало змусити Пенсійні Фонди виплатити коректну суму, які майже на 100 % більше від базової суми.

Після того, як ВСУ прийняв таке позитивне рішення, ми відразу звернулися в Центр комплектування, який все одно відмовився видавати довідку, роблячи вигляд, що Суд не є для них вищою інстанцією. Тому ми звернулися в Дніпровський Окружний адміністративний Суд, який і примусив відправити документи для подальшого нарахування доплати. Також ми виграли суд з Пенсійним фондом і вони мають зробити перерахунок, враховуючи ці доплати, – ділиться історією наша юристка Віталіна Серебрянська.

У підсумку можемо додати, що стара приказка «стукайте і вам відкриють» буде завжди актуальною, адже лише знаючи свої права, людина може добитися багатьох позитивних рішень на свою користь. Наразі, військові пенсіонери чекають на  виплату, а ми радимо завжди звертатися до юристів, коли ви не можете знайти виходу з бюрократичних коридорів тих чи інших установ.

Ознайомитися з  Закон України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”

#ПерехіднеПравосуддя #TransitionalJustice #ЗбройнийКонфлікт #USAID_Ukraine #ПраваЛюдини #Права_людини_в_дії

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут