ПОДІЛИТИСЯ

З чого починається трагедія? З невиліковної хвороби, яка підкрадається зненацька і прив’язує людину до препаратів і процедур на все життя? Чи з недолугих чинуш, які не в змозі побороти жадібність, а слово «відповідальність» їм невідоме? Чи з громади, для якої втрата її хворих членів – не така вже і втрата, байдуже? І тільки поодинока рідня померлих метушиться в пошуках справедливості і стукає в усі двері. Справедливістю людей, на жаль, не оживляють, але розібратись в ситуації необхідно, і не тільки слідчим прокуратури, а й пересічним громадянам – адже таке може трапитись з кожним.
Отже хронологія:
4 травня 2017 року. Пацієнт В., близько 60 років, мешканець Дніпра, звертається по медичну допомогу. Консиліум аналізує стан хворого і направляє його на консультацію до Інституту нефрології НАМН України.
24 травня Інститут підтвердив необхідність проходження замісної ниркової терапії методом гемодіалізу і дав направлення на початок лікування за місцем мешкання.
1 червня В. стає на облік і чекає на початок процедури. За місяць – ще одне направлення, вже з поміткою «терміново!»
25 липня 2017 року рішення чергового консиліуму містить рядок: «в настоящее время проведение ЗПТ методом ГД в Днепропетровской области не представляется возможным».

Хвилиночку. А як так? А чому?
На ці питання відповідає голова комісії з питань призначення ЗПТ в ДніпроОбл, заступник директора департаменту – начальник управління лікувально-профілактичної допомоги населенню ДОЗ ДОДА О.П. Григорук.
І справа от у чому…
В листопаді 2016 була запущена процедура закупівлі препаратів і витратних матеріалів для апаратів штучної нирки на 2017 рік. Потім її скасували і тендерний комітет прийняв рішення подовжити дію договорів від 2016 року, закупив необхідні матеріали і розвіз по лікарнях, забезпечивши «безперебійне проведення гемодіалізу». Згодом ДОЗ ДОДА отримує загадкового листа МОЗу від 02.02.2017, в якому зазначається, що при проведенні діалізу неможливо і недоцільно суміщати препарати і витратні матеріали різних виробників, використовувати їх одночасно чи замінювати у хворих, які вже отримують діаліз.
Тендерний комітет прийняв до виконання і пішов узгоджувати подальшу співпрацю з діючим постачальником ТОВ «ДІАВІТА».
Спробуємо пояснити максимально просто.
Витратний матеріал для діалізу – це голки, трубки, діалізатори, розчини і ще багато всякого всього. Частина матеріалу універсальна, частина – ні. Коли апарат діалізу перебуває на гарантії, і виробники, і медики вимагають використання оригінальних матеріалів, хоча другі, здебільшого, перестраховуються. А ще є апаратура для діалізу відкритого типу, яка абсолютно без проблем працює з «нерідними» витратними матеріалами. Наприклад, апарати B. Braun Avitum Dialog+, які працюють в 4 з 6 лікарень області. Ще дві лікарні – Мечнікова та Криворізька МКЛ №2 – працюють з апаратурою, якій рекомендовані оригінальні матеріали. Але ж в листі МОЗ не про машини, «неможливо і недоцільно суміщати препарати і витратні матеріали різних виробників, використовувати їх одночасно чи замінювати у хворих, які вже отримують діаліз», в ньому про хворих, яким вже точно байдуже, фірмовою голкою чи не дуже вливається в них життя.
Повернемось до закупівель. Коли договір з ТОВ «ДІАВІТА» був вже майже підписаний, поспішність тендерного комітету почала даватись взнаки і на початку березня 2017 на ДОЗ до колегії антимонопольного комітету при ОДА скаржиться ТОВ «ЛІНК-МЕДІТАЛ», який не потішений поспішністю переговорної процедури з попереднім постачальником і пропонує себе на його місце у відкритому конкурсі. Департамент пояснює вже майже критичну ситуацію з запасами і радить скаргу ЛІНК-МЕДІТАЛ розглянути якнайшвидше, аби не було біди. В кінці березня колегія розглядає скаргу і вирішує торги скасувати. В квітні оголошуються нові торги і на середину місяця готується підписання договору з… ТОВ «ДІАВІТА». За день до угоди колегія знов отримує скаргу від ТОВ «ЛІНК-МЕДІТАЛ», бере її в роботу, розглядає, визнає скаржника правим і скасовує торги. Минає травень. Станом на 10.06.2017 ДОЗ ДОДА вкотре оголошував торги та «вживав усіх заходів для подальшого безперервного забезпечення».

30 березня 2018 року В. помер, так і не отримавши допомогу.
Його вдова воює на всіх фронтах, шукає винних, шукає, чия порожня голова торги задумувала, коли ліків вже майже не було, хто затягнув час спробами мухлювання, хто вбив її чоловіка і хто положить ще не один десяток, якщо не зупинити? Відважна жінка, якби любов’ю лікувалися хвороби – її чоловік жив би вічно. Розуміємо, що тим його не вернеш, але робимо все, аби вдовольнити її жагу до справедливої сатисфакції.

Це була б проста печальна історія про несправедливість світу, якби не одне але, сядьте зручніше.
Ми теж спілкувались з ДОЗ ОДА на ту ж тему, що і дружина загиблого, з датами, закладами, довідками і прізвищами. І все ще ніяк не відійдемо від шоку.
21.06.2018 на запит правозахисників в.о. директора департаменту ДОЗ ОДА В.В. Кулик повідомив, що з 01.07.2017 по 30.03.2018 гемодіаліз безперебійно надавався в п’яти медзакладах області, ще в одному був доступний з червня по грудень 2017. Працюють лікарні на апаратах Fresenius i B.Braun, є два постачальника витратних матеріалів (жоден з них не ТОВ «ДІАВІТА» чомусь), всі справно виконували свої обов’язки, тому… «За весь час впровадження в області методів замісної ниркової терапії лікування пацієнтів жодного разу не переривалось з причин відсутності лікарських засобів і витратних матеріалів». А чого дядько померти вирішив – так ми того знати не можемо, в кого іншого спитайте.
Думаєте, це верх цинізму? Ніііііі!
Під рішенням консиліуму зі смертним вироком поставили підпис представники ТРЬОХ лікарень, в яких, зі слів пана Кулика, в той час безперебійно надавався гемодіаліз, і ліки були, і витратні матеріали, і всі живі і здорові.

В такі моменти, знаєте, важливо швидко зорієнтуватись хто кому божевільний. Знайти статистику, поспілкуватись з колегами з #ЛЖВ100% життя, глянути на копію свідоцтва про смерть, яку от нещодавно в #приймальня УГСПЛ занесла відчайдушна жінка, яка так любила свого хворого і безпомічного чоловіка…
Тримайте очі відкритими. Трагедія може починатися просто зараз поруч з вами, і ніколи не знаєш, в чиї двері вона постукає.
Довідка
Станом на 2017 рік в Україні на хронічну хворобу нирок страждало більш ніж півмільйона людей. Близько 5 000 пацієнтів потребують процедури гемодіалізу або трансплантації нирки, але нирковою замісною терапією забезпечено лише 25% хворих. На Дніпропетровщині зареєстровано більш ніж 15 000 мешканців з хронічною хворобою нирок, з них послугу гемодіалізу отримують 285 осіб, перитонеального діалізу – 90.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут