ПОДІЛИТИСЯ


Перші неправомірні дії з боку білоруських властей почалися ще увечері в день виборів, 9 серпня. На людей, що залишилися біля виборчих комісій з метою недопущення фальсифікацій, чинився силовий вплив. Незважаючи на мирний характер стихійних «акцій», учасників розганяли силами ОМОНу та місцевої міліції, застосовували насильство, били тих, хто не чинив опір і лежав на землі, багатьох затримували і вивозили в невідомому напрямку.

Такі дії укупі зі свідченнями фальсифікації виборів призвели до сплеску протестних настроїв у багатьох містах Білорусі. До учасників мітингів застосовувався сльозогінний газ, світлошумові гранати, гумові кулі, є інформація про осколкових пораненнях і дрыб, що застрягла в тілі. Під час такої акції в Мінську один з протестуючих отримав проникаюче поранення черевної порожнини, в результаті якого загинув.

Всього за три дні протестів, за офіційними даними, затримано близько 6 тис. осіб.

Загальна виклад подій тут.

Розгоном мирних акцій справа не обмежилася, в багатьох містах Білорусі почався так званий «хапун» – силовики перемістилися в спальні райони міст, де ними були затримані такі, що не мають відношення до протестів люди, їх «ловили» в магазинах, на парковках, просто на дорогах. Є свідчення стрільби гумовими кулями з машини по людям, що гуляли вздовж дороги.

Біля житлових будинків підривали світлошумові гранати, велася стрілянина по вікнах. Все про події в спальних районах читайте тут.

Є множинні свідоцтва про побиття, затримання, пошкодження і вилучення техніки у журналістів (в т.ч. і закордонних), які виконували редакційні завдання на місці подій.

Затримували також неповнолітніх, батькам яких кілька днів не вдавалося вийти з дітьми на зв’язок.

Відсутність інформації, інформація, яка не відповідає дійсності, хаотичні переміщення затриманих, неможливість вийти на контакт з адвокатами або правозахисниками – повсемісне явище в Білорусі. З деякими затриманими близькі не мають зв’язку вже четвертий день, не можуть забезпечити юридичну допомогу та передати речі першої необхідності.

Люди, що вийшли з СІЗО, заявляють про тортури та нелюдське поводження. Кілька днів їх били, не давали їжі та практично не було води, їх утримували в камерах з кричущими порушеннями норм площі на людину, не виводили в туалет, погрожували смертю. Не робили винятків для журналістів і громадян інших країн. Дівчатам погрожували застосувати сексуальне насильство. Докладно про це: тут, тут, тут і тут.

Станом на другу половину дня 14.08 незрозумілою залишається і ситуація з реальною кількістю жертв. На даний момент офіційно підтверджена смерть двох чоловіків, один з яких помер після затримання. Влада озвучує природні причини, однак тіло рідним показувати відмовилися. Мати просить допомоги у встановленні істини.

Білоруські правозахисні організації заявляють про численні порушення, проте через масовість затримань і тотального ігнорування їх діяльності владою вплинути на ситуацію практично не можуть.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут