ПОДІЛИТИСЯ

Ольга Політова все життя пропрацювала лікаркою у Донецьку. Після проголошення так званої ДНР, вона влаштувалась на роботу у сільській амбулаторії у прифронтовій зоні, щоб не працювати на окупанта. Жінка була заступником головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Ясинуватського району. І у той ж час – багато допомагала українським військовим на блокпостах продуктами та ліками.

Її затримали на ворожому блокпості «Красний партизан» 13 листопада 2015 року, коли Ольга Політова після роботи їхала на власному автомобілі до себе додому у Донецьк. Приблизно о 15 годині вона була затримана бойовиками ДНР за обвинуваченням у перевезенні вибухівки.

Немолоду жінку над допитах роздягали, катували, морили голодом, холодом та били струмом до  повної втрати свідомості. Її  засудили до п’яти з половиною років позбавлення волі, а через два – відпустили в рамках звільнення полонених у грудні 2017-го.

Катування сильно підірвало здоров’я Ольги Політової. До того ж вона залишилась без даху над головою. Повернутися у власну квартиру у Донецьку вже не було ніякої можливості. Жінці довелося відновлюватися на роботі в амбулаторії. Також вона пішла в суд, щоб повернути зарплатню за час ув’язнення.

14 червня 2019 року Дружківський міський суд Донецької області повністю задовольнив її позов до Центру первинної медико-санітарної допомоги Ясинуватської райради. Лікарня мусила сплатили жінці зарплатню за два роки перебування в полоні в розмірі 185 тисяч гривень.

Звісно, амбулаторія не погодилася з таким рішенням та подала апеляційну скаргу. Юристи Правозахисної групи «Січ» вступили у справу на стадії апеляційного оскарження.

І ось деякі наші аргументи.

Роботодавець стверджує, що Ольга Політова не мала права їхати на непідконтрольну територію і до того ж начебто не виконувала в момент затримання робочих обов’язків.

«По-перше, законодавство України передбачає, що людина має право на вільне пересування. Наша підопічна зареєстрована у Донецьку і у день затримання 13 листопада 2015 року  поверталась на власному автомобілі додому. До того ж, як показує практика Європейського суду: час, який працівник витрачає на дорогу до роботи теж є частиною його робочого часу», – коментує юрист Громадської приймальні УГСПЛ у Дніпрі  Володимир Плетенко.

Лікарня в апеляції вказала, що суд першої інстанції некоректно використав поняття «полоненого». Однак наша позиція однозначна: допоки статус полоненого в Україні не врегульований на законодавчому рівні, варто використовувати міжнародні правові норми, зокрема, Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими 1949 р. Вона застосовується в усіх  випадках  «оголошеної  війни  чи  будь-якого іншого збройного конфлікту,  що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо стан війни не визнаний однією з них» Верховна Рада України ще з 2015 р. офіційно визнала РФ державою-агресором, а у 2018 р. підтримала це на законодавчому рівні. Отже, вважаємо, що у даному  випадку цілком коректно застосовувати до Ольги поняття – «полонений».

І наостанок, у своїй апеляційній скарзі амбулаторія говорить, що відшкодування зарплатні  за час полону стосується тільки військових. Але це не так.

«Зарплату військовим відшкодовують відповідно до статті 119 КЗпП України. Це стосується, здебільшого, контрактників і мобілізованих.  Ольга Політова потрапила у полон, коли поверталась додому після роботи, тому стаття 119 КЗпП України повинна застосовуватись за аналогією і не треба чекати окремого законодавчого врегулювання, – коментує юрист Володимир Плетенко. Це підтверджує і практика ЄСПЛ, зокрема, справа  «Гарнага проти України», коли Європейський суд застосував аналогію закону.

Зараз Ольга Політова працює в Державному експертному центрі МОЗу, а живе у своєї знайомої, в однокімнатній квартирі в Києві. Вже півроку колишня полонена безуспішно намагається отримати соціальне житло та захистити свої права у судах. І попри це Ольга не втрачає надії та вірить, що держава врешті зверне увагу на незахищеність колишніх полонених.

Наступне засідання у справі Ольги Політової відбудеться 5 листопада в Апеляційному  суді Донецької області (м.Бахмут) о 11:15. Просимо уваги ЗМІ!

#Права_людини_в_дії #цивільні_полонені #суди #полон #постраждалі_від_війни #компенсація #правозахисники #УГСПЛ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут