ПОДІЛИТИСЯ

Ольга Політова все життя пропрацювала лікаркою у Донецьку. За деякий час після проголошення так званої ДНР, вона свідомо влаштувалась на роботу у сільській амбулаторії у прифронтовій зоні, щоб не працювати на окупанта. Жінка багато допомагала українським військовим на блокпостах продуктами та необхідними ліками.

Одного дня військові повідомили лікарці, що її допомога вкрай потрібна  українській контррозвідці. Ольга розуміла, що це надзвичайний ризик, але погодилася, бо бачила у цьому свій внесок у перемогу України.

Її затримали на ворожому блокпості 13 листопада 2015 року.  Жінка не видала імена українських військових, яким допомагала і про яких її старанно допитували.

Немолоду жінку роздягали, катували, морили голодом, холодом та били струмом – до  повної втрати свідомості. Її  засудили до п’яти з половиною років позбавлення волі, а через два – відпустили в рамках обміну заручниками у грудні 2017-го.

Катування у полоні сильно підірвало здоров’я жінки. До того ж вона залишилась без даху над головою. Повернутися у власну квартиру у Донецьку вже не було ніякої можливості. Ользі довелося відновлюватися на роботі в амбулаторії, адже поки була у полоні, її звільнили. Політова також пішла в суд, щоб повернути зарплатню за час ув’язнення.

14 червня 2019 року Дружківський міський суд Донецької області повністю задовольнив її позов до Центру первинної медико-санітарної допомоги Ясинуватської райради. Лікарня мусила сплатили жінці зарплатню за два роки перебування в полоні в розмірі 185 тисяч гривень.

Звісно, амбулаторія не погодилася з таким рішенням та подала апеляційну скаргу. Юристи Правозахисної групи «Січ» вступили у справу на стадії апеляційного оскарження.

І ось деякі наші аргументи.

Роботодавець стверджує, що Ольга Політова не мала права їхати на непідконтрольну територію і до того ж начебто не виконувала в момент затримання робочих обов’язків.

«По-перше, законодавство України передбачає, що людина має право на вільне пересування. Наша підопічна зареєстрована у Донецьку і у день затримання 13 листопада 2015 року  поверталась на власному автомобілі додому. До того ж, як показує практика Європейського суду: час, який працівник витрачає на дорогу до роботи теж є частиною його робочого часу», – коментує юрист Громадської приймальні УГСПЛ у Дніпрі  Володимир Плетенко.

Лікарня в апеляції вказала, що суд першої інстанції некоректно використав поняття «полоненого». Однак наша позиція однозначна: допоки статус полоненого в Україні не врегульований на законодавчому рівні, варто використовувати міжнародні правові норми, зокрема, Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими 1949 р. Вона застосовується в усіх  випадках  «оголошеної  війни  чи  будь-якого іншого збройного конфлікту,  що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо стан війни не визнаний однією з них» Верховна Рада України ще з 2015 р. офіційно визнала РФ державою-агресором, а у 2018 р. підтримала це на законодавчому рівні. Отже, вважаємо, що у даному  випадку цілком коректно застосовувати до Ольги поняття – «полонений».

І наостанок, у своїй апеляційній скарзі амбулаторія говорить, що відшкодування зарплатні  за час полону стосується тільки військових. Але це не так.

«Зарплату військовим відшкодовують відповідно до статті 119 КЗпП України. Це стосується, здебільшого, контрактників і мобілізованих.  Ольга Політова потрапила у полон, коли поверталась додому після роботи, тому стаття 119 КЗпП України повинна застосовуватись за аналогією і не треба чекати окремого законодавчого врегулювання, – коментує юрист Володимир Плетенко. Це підтверджує і практика ЄСПЛ, зокрема, справа  «Гарнага проти України», коли Європейський суд застосував аналогію закону.

Зараз Ольга Політова працює в Державному експертному центрі МОЗу, а живе у своєї знайомої, в однокімнатній квартирі в Києві. Вже півроку колишня полонена безуспішно намагається отримати соціальне житло та захистити свої права у судах. І попри це Ольга не втрачає надії та вірить, що держава врешті зверне увагу на незахищеність колишніх полонених.

Наступне засідання у справі Ольги Політової відбудеться 5 листопада в Апеляційному  суді Донецької області (м.Бахмут) о 11:15. Просимо уваги ЗМІ!

#Права_людини_в_дії #цивільні_полонені #суди #полон #постраждалі_від_війни #компенсація #правозахисники #УГСПЛ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут