ПОДІЛИТИСЯ

Право людини не бути підданим тортурам закpіплено в міжнародному праві. Пряма заборона тортур міститься в Загальній декларації прав людини, в Міжнародному пакті про цивільні і політичні права і в Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність видів поводження і покарання. Анaлогічним чином, право не піддаватися тортурам передбачено і в ряді міжнародних договорів, що стосуються збройних конфліктів, норми міжнародного гyманітарного права, або закони і звичаї війни.
Та в кожному з цих документів є спільна правова норма, визначена статтею 3 Загальної декларації з прав людини: “… Забороняются і завжди і всюди будуть заборонятися насупні дії: … посягання на життя і фізичну недоторканність, зокрема всякі види вбивства, каліцтва, жорстоке поводження, тортури і катування, … посягання на людську гідність, зокрема образливе і таке, що принижує звернення … “.
Згідно висновкам правозахисників, основні осередки системного застосування тортурв Україні – правоохоронні органи та установи пенітенціарної системи. У 2014-му до цього переліку додались військові злочини проти полонених та цивільних заручників, зумовлені зовнішньою військовою агресією з боку РФ.
На початку 2017 року 12 провідних правозахисних організацій об’єдналися у всеукраїнську Коаліцію «Проти катувань». З липня 2018 р. члени Коаліції розпочали реалізацію масштабного проекту «Боротьба з тортурами, жорстоким поводженням і безкарністю в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Результати роботи в сухих цифрах вражають. Протягом останнього року члени Коаліції ХПГ, УГСПЛ та «СІЧ» вели провадження у більш ніж 400 справах у національних судах та Європейському суді з прав людини. Член Коаліції дніпровська організація «Форпост» надала психологічну допомогу та реабілітацію в цілому 50 жертвам катувань.
Найбільш тяжкі, болючі та кричущі історії у людей, що побували в полоні. Для документування юристам доводиться відтворювати в пам’яті колишніх полонених максимум подробиць, робити це не трамвуючи та максимально коректно. Така точність є необхідною, оскільки вона не тільки доводить обґрунтованість скарг та позовів до національних та міжнародних судів, а також доносить інформацію про реальний стан речей до міжнародної спільноти.
Ще одна категорія людей, що регулярно потерпає від тортур, жорстокого поводження та нелюдського ставлення – затримані та ув’язнені. На жаль, не зважаючи на декларування pro publico bono європейських цінностей, на людей за гратами в уявленні суспільства вони не розповсюджуються. Чим періодично і користуються відповідні службовці. Члени Коаліції «Проти катувань» ХПГ, УГСПЛ, Дніпровська правозахисна група «Січ» здійснили протягом року моніторингові візити до більше ніж 100 пенітенціарних установ та констатували суттєве збільшення незаконних насильницьких дій щодо в’язнів з боку адміністрації окремих установ. Рабський труд, побої, катування, страх перед системою – це реальність, яку ми намагаємось змінити.
Масштаби реальності, деталі та звіти – за посиланням від наших партнерів:
http://khpg.org/index.php?id=1561537520

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут