ПОДІЛИТИСЯ

13 квітня Верховна Рада одним розчерком пера скасувала згоду на обробку персональних даних людини, прийнявши Законопроект 3320. Це дані, які стосуються стану здоров’я, місця госпіталізації або самоізоляції, прізвища, ім’я, по батькові, дати народження, місця проживання, роботи та навчання. Деякі українські ЗМІ одразу почали публікувати адреси вулиць та будинків, де виявлений спалах коронавірусу. А парламентарі пояснили, що відкрили персональні дані лише, щоб заповільнити поширення коронавірусної хвороби. Також у Законі йдеться, що персональні дані хворих можуть бути  використані виключно з метою здійснення протиепідемічних заходів, а протягом 30 днів після закінчення карантину будуть знеособлені або знищені. Але що з цим Законом не так?

– Перш за все, абсолютно не зрозуміло, чому скасування згоди на обробку персональних даних прописали у Законі про запобігання поширенню коронавірусної хвороби і не внесли відповідні зміни до Закону «Про захист персональних даних»? Саме останній документ містить чітку заборону на поширення персональних даних, зокрема, відомостей про стан здоров’я людини. Тобто, такі зміни некоректні з точки зору нормотворчості, – пояснює аналітик ГО «Правозахисна група «СІЧ» Віктор Філатов. – По-друге, право на поширення особистих даних може вважатися дискримінацією за станом здоров’я, адже хворий може стати об’єктом цькування; ба більше – проти нього можуть застосовувати фізичну силу. Ми вже бачили це на прикладі зустрічі наших громадян з Уханю. І наостанок: навіщо розкривати дані про місце проживання та роботи хворої людини? Це необґрунтовано та порушує право людини на повагу до приватного і сімейного життя.

Також невідомо, хто ж матиме право обробляти наші персональні дані, адже у Законі не вказаний переліку суб’єктів. Натомість, деякі оператори мобільного зв’язку уже пропонують Міністерству цифрової трансформації надавати дані про локацію користувачів для розробки спеціального додатку. Однак, без згоди абонента персональні дані можна передавати лише в межах кримінального виробництва. Так само, органи влади не можуть вимагати від мобільних операторів або банків надавати даних про локацію та банківські операції користувачів.

У Законі також чітко не визначено, хто саме підпадатиме під примусову обробку даних: лише хворі на COVID-19, контактні особи, чи абсолютно кожен українець? Дуже схоже, що ми усі, адже рішення про карантин стосується кожного. Тож, як бачимо, питань наразі більше, аніж відповідей.

Дуже важливо стримувати вірусну інфекцію, однак не меш важливо – не допускати порушення закріплених у Конституції прав українців. Адже одне таке порушення тягне за собою інше, і з часом цю «лавину» буде вкрай важко зупинити.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут