ПОДІЛИТИСЯ

Від сьогодні по всій Україні вступають додаткові обмеження в рамках карантину. Вони закріплені у 211 Постанові Кабміну. Зокрема, заборонено перебувати в громадських місцях без респіратора або захисної маски. Так само забороняється з’являтися в громадських місцях дітям до 14 років без супроводу дорослих; до 24 квітня також не можна відвідувати парки, сквери, зелені зони, прибережні та лісосмуги, спортивні та дитячі майданчики

Однак виникає питання: що вважати громадським місцем? В українському законодавстві ця категорія майже не деталізована. Окрім одного законодавчого акту. Так, у ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів» зазначено, що «громадське місце – це частина будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи та стадіони».

Тож, розберемо по пунктах.

Перше, громадське місце – це закрита територія (будівля, споруда, її частина), яку відвідують громадяни для задоволення своїх культурних, побутових, освітніх та інших потреб. Тобто, вулиця – не є громадським місцем. Проспекти, площі, вулиці, перехрестя та інші людні місця, які знаходяться на відкритому просторі теж не є громадськими місцями. Підтвердженням цього є те, що Кабмін окремо прописав заборону відвідувати зелені зони без захисних масок.

Друге: окремо заборонено пересуватися на вулицях без документів. Це вказує лише що потрібно мати при собі документ, але не обов’язково носити маску. Це випливає з нормативно-правових актів. Тому поліція та суд не мають підстав для притягнення до адміністративної відповідальності. І навіть, якщо поліція складає протокол, то у суді можна буде послатися на вищезазначене визначення категорії «громадського місця». Суддя повинен буде прийняти це до уваги, адже Кабмін не прописав визначення цього поняття для цілей карантину.

Третє. Але є одна особливість. Орган місцевого самоврядування може своїм рішенням відносити певні місця до громадських. Наприклад, за рішенням місьради Києва до громадських місць відносяться також зупинки громадського транспорту та 50-метрова зона навколо них; церкви та 50-метрова зона навколо них; заклади торгівлі закритого і відкритого типів, зокрема торгові ряди та ринки; кінотеатри та прилегла до них територія тощо.

Людина може не знати про це і отримати штраф. Але якщо нема рішення органу місцевого самоврядування – не може бути й адміністративного штрафу.

У той же час на Урядовому порталі наполегливо рекомендують перебувати на вулиці в масці, оскільки у будь-який момент “ви можете опинитись на території, яка підпадає під визначення «громадське місце».

Віктор Філатов, аналітик ГО “Правозахисна група “СІЧ”

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут