ПОДІЛИТИСЯ

Карантин вніс свої корективи у життя кожного українця і не міг не позначитися на роботі судової системи. Уже два місяці українські суди працюють в особливому режимі. Громадянам рекомендують подавати документи в електронному вигляді, а справи, за можливості, розглядати без участі сторін.

Дніпровські районні суди теж обмежили доступ відвідувачів. Якщо учасники справи не заперечують, то у них беруть заяву про проведення засідання без їхньої участі. Однак, кожен суд має свої правила.

– В основному, суди розглядають питання про взяття під варту чи продовження строків, а майже всі цивільні справи відкладаються, – розповідає дніпровський адвокат Ольга Скочко.

Але деякі судді, приміром, Новомосковського міськрайонного суду, намагаються не відкладати слухання, адже бояться, що накопичиться така лавина справ, яку буде вкрай важко опрацювати після карантину. Тому розглядають справи з обмеженою кількістю учасників.

Виходом могло б стати проведення некримінальних слухань у режимі відеоконференцій, однак у Державної судової адміністрації суворі вимоги до технічного забезпечення. Приміром, включення не може відбуватись з телефону, а лише з ноутбука чи комп’ютера. Потрібна веб-камера, колонки та навушники, а це, на думку Ольги Скочко, не усім по кишені. До того ж Судова адміністрація не рекомендує використовувати програми Zoom, Skype чи Google Meet, бо вони не дозволяють підтвердити особу чи здійснити запис.

Тим не менше Дніпропетровський окружний адміністративний суд проводить засідання у режимі відео конференцій за допомогою програми Zoom. Суддя Андрій Рищенко визнає, що пішов на ризик, однак, на його думку, на період карантину необхідно “ширше трактувати процесуальні норми закону, які б дозволяли людям отримувати доступ до суду”.

– Ситуацію могло б врятувати єдине програмне забезпечення, яке б дозволило безпечно проводити дистанційні слухання, – вважає аналітик ГО “Правозахисна група “СІЧ” Віктор Філатов. Проте так званий електронний суд – Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) – лише розробляється. Її мали запустити в Україні  ще торік, однак відклали на доопрацювання. В кращому випадку система запрацює з початку червня.

Також обов’язковою вимогою карантину у дніпровських судах є вимірювання температури відвідувачів на вході, однак це правило нерідко порушується, – додає адвокат Ольга Скочко. Разом з тим усі учасники процесу обов’язково повинні бути у масках.

На своїх сайтах дніпровські суди детально пояснюють, у якому режимі працюють під час карантину. Той самий Дніпропетровський окружний адміністративний суд обмежив допуск осіб, які не є учасниками судових засідань та рекомендує використовувати електронну форму судочинства.

У Дніпровському апеляційному суді встановили особливий пропускний режим: припинили особистий прийом громадян керівництвом та заборонили допуск громадян, які не є учасниками судових засідань. Також до суду не пустять відвідувачів без масок, або з ознаками респіраторних захворювань.

Місцеві суди Дніпра теж дотримуються таких рекомендацій. Наприклад, Красногвардійський суд розглядає лише невідкладні справи, а Ленінський – зупинив розгляд справ у відкритих засіданнях за участю учасників судового процесу. Виняток: матеріали, які розглядають слідчі судді,  кримінальні провадження про визначення строку тримання під вартою та невідкладні справи.

Щоб не заплутатися в усьому розмаїтті рекомендацій, Українська Гельсінська Спілка з прав людини створила графіку, у якій виділила основні поради Ради суддів України простим громадянам та судовим установам.

Тож маємо надію, що карантинні обмеження та масові відтермінування справ не погіршать ситуацію із доступом до правосуддя в Україні та не обмежать права простих громадян.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут